
ZAPRASZAM
IV Muzealny Festyn Historyczny w Dąbrowie Górniczej
W dniu 18 czerwca 2011 roku, Muzeum Miejskie ,,Sztygarka ,, już po raz czwarty organizuje w Dąbrowie Górniczej , Muzealny Festyn Historyczny . Jest to impreza cykliczna , mająca na celu przybliżenie mieszkańcom regionu tzw.,, historii żywej,, Idea organizacji Muzealnego Festynu Historycznego zrodziła się w Muzeum 'Sztygarka' w roku 2008. Instytucja ta gromadziła już od szeregu lat militaria oraz pamiątki służby wojskowej mieszkańców Dąbrowy Górniczej. W odpowiedzi na bardzo duże zainteresowanie ze strony odwiedzających , co roku staramy się rozszerzać naszą ofertę zlotową. Na naszych imprezach można zobaczyć grupy rekonstrukcyjne odtwarzające armie z różnych okresów historycznych oraz unikatowe pojazdy militarne z całego świata.
W tegorocznym festynie pragniemy przybliżyć zdarzenia z stycznia 1945roku , kiedy to wojska Armii Czerwonej dokonały przełamania hitlerowskiej linii oporu w rejonie Zagłębia. Dowództwo wojsk niemieckich od samego początku , zdawało sobie sprawę o ważności rejonu uprzemysłowionego Zagłębia i Śląska dla produkcji III Rzeszy. Rejon ten bogaty w liczne kopalnie, huty i inne zakłady przemysłowe stanowił niezastąpiony element wojennej maszynerii. Już od 44 roku , w obawie przed posuwającymi się Rosjanami , stworzono ideę tzw. ,,Festung Oberschlesien ,, Przy pomocy przymusowych robotników zaczęto budować kompleks linii bunkrów, transzei i rowów przeciwczołgowych znanych jako linia B 2 Stellung . Poczyniono tez przygotowania do stworzenia z całego rejonu twierdzy , gotowej na długotrwałą obronę. Jednak szybkość działania wojsk radzieckich pod dowództwem marszałka Iwana Koniewa zaskoczyła okupanta. Nie udało się obsadzić przewidywanym składem osobowym przyszykowanych wcześniej umocnień. Na miejsce planowanych wypoczętych , doborowych jednostek udało się sprowadzić jedynie częściowo rozbite w boju i nie dostatecznie wyposażone wojska niemieckie i formacje ochotnicze .Korzystając jednak z świetnie przygotowanych punktów oporu i naturalnych przeszkód terenowych , stworzono silną obronę ,, Złotego Zagłębia,, Linia oporu opierała się o obecne miasto Sławków , Strzemieszyce ,Łosień i Gołonóg - obecnie dzielnice Dąbrowy Górniczej oraz Ostrowy Górnicze i Maczki należące do Sosnowca. W tych miejscowościach na kilka dni zatrzymał się front, a w gwałtownych walkach poległo kilkuset żołnierzy po każdej ze stron.. Miasto Sławków szturmowały radzieckie jednostki min. z 314 Dywizji Piechoty płk Piotra Jefimienki ponosząc ciężkie straty - zdobyły miejscowość otwierając drogę dla postępujących oddziałów. Co ciekawe , o skali zaciętości walk może świadczyć że w okresie prób przełamania linii obronnych ,, Festung Oberschliesien,, w rejonie Zagłębia- Armia Czerwona zdążyła manewrem okrążającym zdobyć tak wielkie miasta jak Częstochowa czy Gliwice..
Podczas Muzealnego Festynu Historycznego, zgromadzeni widzowie będą mogli zobaczyć rekonstrukcję wydarzeń z tamtych lat. W przedstawieniu będą brały udział liczne grupy odtwarzające jednostki wojskowe z tego okresu. Po stronie Armii Czerwonej będzie można zobaczyć GRH ,,Oka,, z Namysłowa , GRH ,,Festung Breslau,, z Wrocławia oraz GRH 314 Dyw. Piech płk Jefimienki z Sosnowca. W role wojsk niemieckich wcielą się grupy GRH ,, Ostheer,, z Krakowa wraz z GRH ,, 26 Infanterie Regiment,, oraz sekcja niemiecka z GRH ,,Festung Breslau,, Podczas ,,walk,, Czerwonoarmistów będzie wspierał kultowy czołg okresu II Wojny Światowej - T 34. Czołg ten jest częścią ekspozycji Muzeum ,,Sztygarka ,, i został pozyskany dzięki współpracy i uprzejmości Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Stałym punktem muzealnych spotkań militarnych jest uroczysta parada pojazdów przez ulice Dąbrowy Górniczej. Mieszkańcy miasta mogą zobaczyć podczas niej , barwna kolumnę pojazdów historycznych będącą żywym zaproszeniem na teren zlotu. Kolumna pojazdów jest zabezpieczana przez Miejska Komendę Policji w Dąbrowie , która swoim profesjonalizmem od samego początku trwania imprezy wspiera działania Muzeum. Na samym terenie festynu można również zobaczyć stoisko Policji na którym można wsiąść do radiowozu czy obejrzeć sprzęt jakim posługują się policjanci w swojej pracy.
Nie mniej ważnym punktem Festynu Historycznego jest uroczysty Apel Poległych. Co roku zostaje on przeprowadzony przez oficerów z Wojskowej Komendy Uzupełnień z Będzina. Apel ma na celu przypomnienie o tym że w czasie pokoju - łatwo można zapomnieć o tych którzy oddali życie za wolność. W czasie trwania imprezy będzie można również porozmawiać i posłuchać wspomnień tzw. ,, świadków historii,, Przy namiocie muzealnym zasiądą weterani z okresu II Wojny Światowej .Można będzie tam spotkać Pana Edmunda Całkę - syna dąbrowskiego legionisty, którego losy rzuciły na Kresy Wschodnie i Syberię. Jako żołnierz Armii Czerwonej przeszedł szlak bojowy od Stalingradu aż po Berlin.
Muzealny Festyn Historyczny scala również środowisko posiadaczy moto veteranów- jest to miejsce w którym spotykają się pasjonaci techniki militarnej. Nie zabraknie Małej Armii z Zabrza z wozami pancernymi SKOT , BRDM . Za ciężarówkami Ził przyciągnięte zostaną działa Zis 3 i armata plot wz.39. Zobaczyć będzie można również samochody terenowe typu Willys , Gaz , Uaz , Muscel oraz wszelkiej maści motocykle wojskowe. Jako ciekawostkę można będzie obejrzeć amerykański wojenny wóz pancerny Half Truck. Przybędzie on wraz z grupą rekonstrukcji 45th ,,Thunderbird ,, z Tarnowskich Gór. Jednym z punktów programu będzie prezentacja epizodu z okresu walk w Normandii w której weżmie udział wyżej wspomniana grupa.
Na terenie samego Muzeum ,,Sztygarka,, będzie można zobaczyć dwie wystawy będące uzupełnieniem tematyki Muzealnego Festynu Historycznego. Pierwszą jest wystawa fotografii prezentująca Dąbrowę Górniczą w okresie okupacji niemieckiej. Zwiedzający mogą na niej zobaczyć oryginalne zdjęcia znanych wszystkich dąbrowiakom miejsc w okresie II Wojny. Druga wystawą , jest przygotowana wspólnie ze Stowarzyszeniem ,,Parcina,, ekspozycja modelarska dotycząca uzbrojenia w okresie II Wojny Światowej. Zgromadzone zostaną na niej światowej klasy modele, wykonane przez członków stowarzyszenia. Na wystawie będzie można obejrzeć egzemplarze broni pancernej , lotnictwa i marynarki wojennej.
Tegoroczny zlot jak mamy nadzieję , przyciągnie wielu zainteresowanych tematyka historyczna- podaną jednak w nowoczesny sposób. Muzeum Miejskie ,,Sztygarka,, serdecznie zaprasza.
IV Muzealny Festyn Historyczny
Dąbrowa Górnicza 18.06.2011
1. 12.00 – 13.00 - wyjazd zmotoryzowanych uczestników festynu
na paradę zabytkowych pojazdów przez
centrum miasta.
2. 13.00 – 14.00 – rozpoczęcie imprezy, Apel Poległych
prowadzony przez oficera z WKU Będzin.
3. 14.00 – 15.30 - chrzest muzealnego czołgu T 34.
4. 15.30 - 16.30 - ,,Wyprawa po złoto” Rekonstrukcja walk z 1945
roku o przełamanie Festung Oberschliesien z
udziałem grup rekonstrukcji historycznych i
pojazdów militarnych.
5. 16.30- 18.30 - ,,Pancerny balet” pokazy dynamiczne pojazdów
militarnych na czołgowisku.
6. 18.30- 19.00 - ,, Kompania Braci,, rekonstrukcja walk w
Normandii, z udziałem grup rekonstrukcji
historycznej.
7. 19.00 – 20.00 – pokazy na czołgowisku.
Imprezy towarzyszące:
- Spotkanie z żołnierzem spod Stalingradu.
- Strzelnica.
- Mini poligon.
- Park linowy.
- Konkurs z nagrodami.
- Kiermasz książek.